‘Sanat Güneşi’miz Bursa’da parlıyor.

‘Sanat Güneşi’miz Bursa’da parlıyor.

Merhum bağışçımız, Sanat Güneşimiz Zeki MÜREN’in hatırasını yaşatmak amacıyla hazırlanan “Elbet Bir Gün Buluşacağız” sergisi, Şehit ve Gazi ailelerimizinde katılımlarıyla, Bursa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfının ve Türk Eğitim Vakfının (TEV) iş birlikleri ile düzenlenen ve sanatçımızın kişisel eşyalarının da yer aldığı sergimiz ziyarete açılmıştır. 

Eserleriyle yüreklere dokunan Zeki Müren’i anlatan sergi, sanatçının vasiyeti üzerine Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı’na bağışladığı kişisel eşyalardan oluşan koleksiyonlardan kurgulandı. Sergide, sanatçıya ait sahne kıyafetleri, gözlükleri, ayakkabıları, piyanosu, plakları ve birçok kişisel eşyasının yanı sıra bizzat kendi yazdığı besteleri, mektupları, notları bulunuyor. Ayrıca koleksiyonun büyük bir çoğunluğunu Zeki Müren’e ait fotoğraflar oluşturuyor. Ayrıca sergide ünlü sanatçının çizdiği desenlerden oluşan dijital sergilemeler ve yapay zekâyla oluşturulan uygulamalar da yer alıyor. Bir sene boyunca açık olacak olan sergiyi gezenler, yapay zeka desteğiyle Zeki Müren ile hatıra fotoğrafı çektirme imkanı da buluyor.


Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Emekli Tuğgeneral İsmail Şanlı, vakfın en önemli bağışçılarından birisinin rahmetli Zeki Müren olduğunu hatırlattı. Açılışı yapılan bu sergiyle Zeki Müren’in anılarını çoğaltmak istediklerini anlatan Şanlı, “Sanatçımızın doğup büyüdüğü bu topraklarda, sergiye sevenlerinin tanık olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Serginin sanatçıya duyulan özlemi giderme ve sanatçının genç kuşaklara aktarılmasına fırsat sunacağına inanıyorum. Sergide emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Önceki Sonraki