TSK Mehmetçik Vakfı 38 Yaşında

TSK Mehmetçik Vakfı, gücünü aldığı yüce gönüllü Türk Milleti’ne 38 yıldır hizmet etmenin gururunu yaşıyor.

38’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü E. Tümgeneral Yaşar BAL ve Vakıf görevlilerinin katıldığı Vakıf Genel Müdürlüğü’nde yapılan törende, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, silah arkadaşları ve aziz Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından Vakıf Genel Müdürü E.Tümg. Yaşar BAL, şu sözleri dile getirdi.

“Mehmetçik Vakfı, kuruluş amacına uygun olarak bir taraftan askerlik görevini yerine getirirken Şehit olan Mehmetçiklerin en değerli emanetleri olan ailelerine ve Gazilere maddi/manevi destek sağlamaya devam etmekte, diğer taraftan, kendi evladı gibi gördüğü Mehmetçiklere maddi/manevi destekleriyle katkıda bulunan yüce Türk Milleti’nin yardımlarını hak sahiplerine hakkıyla ulaştırmaya çalışmaktadır.

Gözünü kırpmadan Vatan için hayatını feda eden veya yaralanan Mehmetçikler ile bizlere emanetleri olan aileleri için ne yapsak azdır düşüncesiyle, bu ulvi görevi yerine getirmeye devam ediyoruz.

Ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü korumak için, görevini yerine getirirken Şehit veya Gazi olan, ya da askerlik görevi esnasında hayatını kaybeden, engelli duruma gelen Mehmetçiklerimizin ve aile fertlerinin sorumluluğunu daima yüreğimizde hissediyoruz. Yardımsever halkımızın destekleriyle de bu sorumluluğumuzu en üst seviyede yerine getirmeye çalışıyoruz.

38 yıldır büyük bir hassasiyetle yerine getirdiğimiz ulvi görevimizi, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ilkelerinin ışığında ve aydınlık yolunda artan bir şevk, azim ve kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.”

Mehmetçik Vakfı, Şehit Mehmetçik aileleri ile askerlik görevini yaparken hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin ailelerine verdiği bir defalık yapılan maddi yardıma ilaveten halen;

    -  7.874 Gazi ve engelli Mehmetçiğe aylık 1.150 ile 1900 TL arasında sürekli bakım yardımı,

    - 695 Mehmetçik çocuğuna ise aylık 700 ile 1.000 TL arasında öğrenim yardımı olmak üzere toplam 8.569 kişiye her ay yaklaşık 13 milyon TL; bir yılda ise 156 milyon TL yardım ödemesi yapmaktadır.

    - Vakıf, kurulduğu günden bu yana 52.228 kişiye toplam 985.652.747,22 TL maddi destek sağlamıştır.

“Türkiye Mehmetçik’e Mehmetçik Türk Milletine Emanettir” sloganı ile yola çıkan Mehmetçik Vakfı, bu yardımları yaparken en büyük desteği yardımsever Türk Milleti’nden almaktadır.

“Yüce gönüllü Türk Milleti’nin desteğiyle her geçen gün gücüne güç katarak daha da büyüyen TSK Mehmetçik Vakfı ailesi olarak, kuruluşumuzun 38’inci yıl dönümünde, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları ile aziz Şehitlerimizi özlem, minnet ve şükranla anıyoruz.

Önceki Sonraki