Rahmetle Anıyoruz...

19.02.2023

Alman asıllı kontes torunu paha biçilmez antikalarını Mehmetçik Vakfına bağışladı.

1931 yılında Berlin’de dünyaya gelen Marianne GABLER, soylu bir Alman ailesine mensup. Berlin Üniversitesinde gördüğü filoloji eğitimi nedeniyle hem Türkçe hem de Farsça’yı çok iyi konuşabiliyor. Aynı zamanda iyi derecede İtalyanca da biliyor. Göte Üniversitesinde öğretim üyeliği de yapan GABLER, doçent olarak aynı üniversite görev yapıyor. Bir tez çalışması sırasında geldiği Türkiye’de Prof. Dr. Nejat Sabuncu’ya gönlünü kaptıran Marianne GABLER, Prof. Dr. Nejat SABUNCU ile 1964 yılında hayatını birleştirerek “Soheyla” ismini alıyor. Evlilikten sonra sekiz yıl Almanya’da kalan çift, daha sonra Türkiye’ye dönüş yapıyor.

Ailesinden kalma kıymetli antika eşyaları Almanya’dan Türkiye’ye getiren YEĞİN, evini adeta bir müzeye çevirmiş. 1978 yılında verdiği bir röportajda, evinde aralarında sedir ağacından yapılma 500 yıllık sandık, Empire stili 180 yıllık büfe, Prusya Kraliyet ailesinden bir prens ve prensesin düğününde kullanılan ve aynı zamanda taht olarak da kullanılan 150 yıllık sandık gibi kıymetli eşyalar bulunduğunu söylüyor.YEĞİN, bütün eşyalarına gözü gibi bakmış. Özel bir malzeme ile gün aşırı temizlemiş bütün antikalarını. Hatta o yıllarda ölümünden sonra müzeye bile bağışlamayı düşünmüş.

Yıl 1998… Yaşadığı evliliklerden çocuk sahibi olmayan Soheyla Marianne Emmi Margarate YEĞİN ölümünden bir yıl önce bir vasiyet hazırlamış. YEĞİN, bu vasiyeti ile sağlığında çok kıymet verdiği eşyalarını ölümünden sonra Mehmetçik Vakfına bağışlamayı tercih etmiş:

“Ben vefat ettiğimde, bilumum bankalarda bulunan yabancı para cinsinden olan hesaplarımdaki toplam paraların yüzde 80’ini vatandaşı olmaktan büyük onur duyduğum ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varlık ve bütünlüğünü korumak için canını sakınmadan feda edebilen Türk ordu mensuplarının geride kalan yetim ve dullarına yardım edilmesi amacında kullanılması için Mehmetçik Vakfına vasiyet ediyorum. Allah’ın bana vermiş olduğu ömür bitip sonsuzluğa intikal ettiğimde uzaktan ve yakından benim mirasçım, yakınım veya yakın dostum adı altında ortaya çıkabilecek hiçbir kimsenin geçerli bir mahkeme kararı olmaksızın oturduğum evime girmesine, evimde inceleme yapmasına veya benim terekemi araştırmasına izin verilmemesi ve engellenmesi için Mehmetçik Vakfını görevli ve yetkili kılıyorum. Mehmetçik Vakfının yazılı bulunan bu beyanımı ve kendisine verilen bu yetkiyi ölümümden sonra kullanmasını özellikle rica ediyorum. Şu anda oturmakta bulunduğum evin içerisinde bulunan ve bundan sonra maliki olacağım ve dâhil olacak bilumum ev eşyalarımı, halıları, antika eşyaları, mücevheratları ve diğer menkul eşyaların tamamını Mehmetçik Vakfına vasiyet ediyorum. “

1999 yılının 19 Şubat’ında hayata gözlerini yuman YEĞİN’in vasiyeti gereği, alınan mahkeme kararı ile 194 milyar TL nakit para, 20 Aralık 2000 tarihinde TSK Mehmetçik Vakfına teslim edildi. Yine aynı karar ile YEĞİN’e ait eşyalar da Vakfa verildi.

 

Önceki Sonraki