Değerli Bağışçımız Fatma Güzide LUGAL ile Söyleşi

Bağışçımız Fatma Güzide LUGAL ve İstanbul Anadolu Yakası Temsilcimiz E.Alb. Ümit YÜCEKAN

Değerli bağışçımız Fatma Güzide LUGAL, 1943 Ankara doğumlu. 25 yıl devletin çeşitli kademelerinde Eczacı olarak görev yapan Güzide Hanım, 26 yıl da kendi eczanesinde insanlığa hizmet etmiş. “Şehit ve Gazi Mehmetçiklerimizin çocuklarının okutulmasında, ailelerine el uzatılmasında, küçük de olsa benim de bir katkım olsun istiyordum.” diyerek bağışçı olmaya nasıl karar verdiğini anlatan Güzide Hanım’la, İstanbul Anadolu Yakası Temsilcimiz E.Alb. Ümit YÜCEKAN, severek okuyacağınızı düşündüğümüz içten bir söyleşi gerçekleştirdi.

Güzide Hanım, bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Fatma Güzide LUGAL. 1943 tarihinde Ankara’da doğdum. Üç kardeşiz, bir abim ve bir erkek kardeşim var. İlkokulu Ankara’da okuduktan sonra, babamın görevi nedeniyle İstanbul’a geldik. Kendisi THY kurucularındandı. Bu sebeple eğitimime İstanbul’da, Atatürk Kız Lisesinde devam ettim. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdikten sonra 25 yıl devletin çeşitli kademelerinde görev yaparak emekli oldum. 

Daha sonra Fatih’te, kapanmak üzere olan tarihi bir eczaneyi alarak 26 yıl da özel sektörde görev yaptım. 111 yıllık olan bu tarihi eczanede kendi yaptığım ilaçlarla yeni nesle de örnek olması için İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu bir gencimize yaptığım ilaçların formüllerini de vererek devrettim.

Vakfımızla nasıl tanıştınız? Sizi bağışçımız olmaya teşvik eden sebepler nelerdi?

1999 depreminde Kızılay kurumuyla tanıştım. Anne babamdan kalan oturduğum evi Kızılay’a bağışladım. O dönem, Mehmetçik Vakfının adını da birçok kez duymuştum. Bizler için büyük gayretler sarf eden ordumuzun kahraman Gazilerine ve Şehit yakınlarına Mehmetçik Vakfının sevgisini ve yardımlarını gördüğüm için kalan gayrimenkullerimi de Mehmetçik Vakfına bağışladım. Şehit ve Gazi Mehmetçiklerimizin çocuklarının okutulmasında, ailelerine el uzatılmasında, küçük de olsa benim de bir katkım olsun istiyordum. Bu bağışlarımdan çok büyük huzur duyuyorum. Bize emanet olan çocuklara, ailelere yardımımın dokunmasından çok memnunum. Sonuçta tabii ki devlet de el uzatıyor ancak bizler de şahsi çabalarımızla vatanına hizmet veren kurumlara destek olursak bu milletin sırtı yere gelmez diye düşünüyorum. Vakfın çalışmalarını da senelerdir takip ediyorum, dolayısıyla bundan sonra da imkânım olursa yine aynı şekilde Şehit ve Gazi çocuklarının okutulması için bağış yapmaya devam edeceğim. İçerisinde bulunduğumuz Korona virüsünün sebep olduğu pandemi döneminde aksayan eğitim beni derinden üzüyor. Ülkemizin ileri gitmesi için eğitim hız kesmeden devam etmeli. Çocuklarımıza verdiğimiz destek ne kadar büyük olursa, ülke de o kadar iyiye gidecektir.

Bağış yapmayı düşünenlere ve Vakfımızdan yardım alanlara bir mesaj vermek ister misiniz? 

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi, “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine ulaşacağız.” Bunu eğitimle başaracağız. Çünkü eğitimsiz hiç bir yere varılmıyor. Bu gaye ile yaptığım bağışın, bu amaçla kullanılacağından hiç şüphe etmedim. İmkânı olan herkesin Vakfa destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu ülkeyi canıyla koruyan, bizi hiç bir şekilde tanımayan, şu an hür bir şekilde yaşamamızı sağlayan, vatanın selameti için canını veren Şehitlerimize hepimizin ufak da olsa bir desteği olmalı. Onların ismi ebediyen yaşatılmalı. Ben çok mutlu ve huzurluyum. Bu mutluluğu herkesin tatmasını isterim.

Önceki Sonraki