Değerli Bağışçımız Rukiye Serpil KALAYCI ile Söyleşi

Değerli Bağışçımız Rukiye Serpil KALAYCI

Rukiye Serpil KALAYCI, emekli bir bankacı. Emekli olduktan sonra babasından kalan ve kendisi için maddi değerinden ziyade manevi değeri çok büyük olan binasını Vakfımıza bağışladı. “Çocukluğumdan beri her Türk gibi bende askerlerimizi çok sevdiğimden; onların geride kalan aileleri için bu binayı bağışladım. Bağış yaptığım için çok mutlu ve huzurluyum.” diyerek samimi düşüncelerini bizlerle paylaşan Rukiye Hanım’la Mehmetçik Vakfı İzmir Temsilciliği personeli Kaan ÖZER, ilgiyle okuyacağınız bir söyleşi gerçekleştirdi.

Rukiye Serpil Hanım okuyucularımız için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Mehmetçik Vakfı bağışçılarından Rukiye Serpil KALAYCI. Isparta’ da doğdum. Bir yaşındayken üç yaşındaki ağabeyimi, beş yaşında iken de babamı kaybettim. Uzun yıllar annemle beraber yaşadım. Lise mezunuyum. Annem memurdu, ben de bankacı olarak hayatıma devam ettim. Babamdan kalan bazı malları satarak annemin dedesinden kalma arsasına yazıhane ve depoların bulunduğu bodrum, üzerinde üç işyeri ve üstündeki dört katta da 20 apartın bulunduğu altı katlı binamızı inşa etmeye başladık. Uzun uğraşlar sonunda sahip olduğum ve Mehmetçik Vakfı’na bağışladığım bu binanın benim için maddi değerinden ziyade manevi değeri çok yüksektir. Yedi yıl önce de eşimi kaybettim, Vakfa yaptığım bağışın huzuruyla, hayatıma devam ediyorum bir şekilde.

Peki, Vakfımızla nasıl tanıştınız, bağışçı olmaya nasıl karar verdiniz? 

Mehmetçik Vakfı’nın adını hep duyuyordum, yaptığım araştırmalar sonucunda Vakfın son derece ulvi görevleri yerine getirdiği konusunda bilgi sahibi oldum. Ayrıca, TSK‘da vatani hizmetlerini yaparken hayatını kaybeden, şehit olan Mehmetçiklerimizin geride kalanlarına, malul veya gazi olanlara ve çocuklarına destek olan Vakfın çok kutsal ve yüce görevleri yerine getirdiğini Mehmetçik Vakfı yayınlarından öğrendim. Çocukluğumdan beri her Türk gibi bende askerlerimizi çok sevdiğimden, onların geride kalanları için bu binayı bağışladım. Bağışçı olduktan sonra yaptığım bağış beni oldukça gururlandırdı, sevindirdi. En önemlisi, bu memlekette en çok güveneceğimiz kurum Türk Silahlı Kuvvetleridir. Öyle de devam edecektir. Herkesin askerine minnet borcu vardır. Ben de borcumu bağış yaparak ödemeye çalıştım. 

Bağış yapmayı düşünenlere ve Vakfımızdan yardım alanlara bir mesaj vermek ister misiniz?

Bağış yapma gücü olanlar ve durumları müsait olan kişiler hiç gecikmeden, tereddüt etmeden bağış yapsınlar. Yapacakları bağış en doğru yere gidecektir. Bizim güvenliğimiz ve huzurumuz için zor şartlar altında fedakârlık yapan Mehmetçiklerimize ne yapsak azdır. Bu Vakfa bağış yaparak büyük bir aileye de sahip oluyorsunuz. Bu Vakıf; vatan için hayatını feda eden Mehmetçiklerin geride kalanlarına, gazilerimizin kendilerine ve çocuklarına destek sağlayarak toplumsal dayanışmayı da arttırmaktadır. İmkânı olan herkesin bağış yaparak bu değerli ailenin bir ferdi olmasını, milli birliğimize ve dayanışmamıza katkı sağlamasını temenni ederim.  Ayrıca, Mehmetçik Vakfı’ndan yardım alan, okuyan gençler de yapılan yardımların değerini bilsinler, kendilerini yetiştirsinler, vatana ve millete hayırlı, dürüst evlatlar olsunlar. Bu vesileyle aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, Mehmetçik Vakfı ailesinin tüm fertlerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Sonraki